Make your own free website on Tripod.com

coollogo_com_225551778.gif

News 2004

Home | News | Athletes | Articles | Strength Events | Wallpaper

News archive for the year 2004

 
Magnús Ver Magnússon Ver 85
Benedikt Magnússon 71
Jón Valgeir 70
Grétar Guđmundsson 66
Georg Ögmundsson 61
Otri 59,5
Kristinn 54,5
Auđunn Jónsson 53,5
Baldur Baldursson 33,5
Arnar Jónsson 19
Baldur Sigurđsson 18
-------------------------------------------
1. Mariusz Pudzianowski
2. Zydrunus Savikas
3. Vasil
4. Raimonds Bergmanis
5. Svend Karlsen
------------------------------------------------------

Estonian International Competition
1. Tarmo Mitt EST 6 pts.
2. Jurki Rantanen FIN 18 pts.
3. Peter Aan EST 18 pts.
4. Rolands Gulbis LAT 20 pts.
5. Mareks Leytis LAT 20 pts.
6. Melis Huvato EST 23 pts.
-------------------------------------------------------
Qualified Athletes for Germany's Strongest Man
Uli Schwarz
Franz Biel
Knut Handke
Raik Seume
Timo Neumeyer
Guido Biastoch
Torsten Starke
Martin Held
Uwe Helmbold
Daniel Frolich
Micheal Laabs

Plus Heinz Ollesch as the defending champ.
--------------------------------------------------------
German Cup
1. Uli Schwarz
2. Franz Beil
3. Knut Handke
4. Guido Biastoch
5. Martin Held
---------------------------------------------------------

Iceland's Strongest Man
1. Magnús Ver Magnússon 72
2. Benedikt Magnússon 52.5
3. Auđunn Jónsson 47.5
4. Georg Ogmundsson 46.5
5. Grétar Guđmundsson 46.5
6. Kristinn Óskar  45.5
7. Jón Valgeir 43.5
--------------------------------------------------------
Austria's Summer Giants
1. Franz Müllner 132
2. Bernd Kerschbaumer 113,5
3. Oliver Gratzer 91,5
4. Wolfgang Kriechbaum 90,5
5. Johann Kriechbaum 84
6. Mag. Markus Stark 80
7. Alexander Gaschinger 65,5
8. Christian Gärtner 61,5
9. Stefan Weiermann 61
10. Franz Leberwurst 45,5
------------------------------------------------
Champions Trophy Holland
1. Mariusz Pudzianowski
2. Svend Karlsen
3. Zydrunas Savickas
4. Tomi Lotta
5. Magnus Samuelsson
6. Etienne Smit (South-Africa)
7. Heinz Ollesch
8. Edwin Hakvoort (Holland)
9. Tibor Meszaros
10. René Minkwitz
----------------------------------------------

World Muscle Power 2004
1. Hugo Girard
2. Vasyl Virastiuk
3. Zydrunas Savickas
4. Mariusz Pudzinowski
5. Magnus Samuelson
6. Jesse Paulin
7. Raimonds Bergmanis
8. Jon Andersen
9. Dominick Filou
10. Mark Philippi
11. Geoff Dolan
12. Renee` Minkwitz
-------------------------------------------------------
Finland's Strongest Man
1. Tomi Lotta : 110,5p
2. Juha-Matti Räsänen : 105p
3. Jani Illikainen : 100p
4. Juha-Pekka Aitala : 100p
5. Harri Simonen : 97p
6. Pedro Karlsson : 83p
7. Esa Kinnunen : 80,5p
8. Hannu Vilkko : 80,5p
 
Finland's Strongest Woman
1. Kati Luoto : 47p
2. Reetta Touru-Leppänen : 34,5p
3. Tia Ruusuvuori : 32,5p
4. Tarja Koski-Sipilä : 31p
5. Katariina Nokua : 28p
6. Niina Jumppanen : 20,5p
7. Tiina Mustiala : 14p
8. Meri-Tuuli Karri : 8,5p
--------------------------------------------------------

Britain's Strongest Woman
1st Julie Dunkley
2nd Emma James
3rd Jo Cutts
4th Gemma Taylor
5th Elaine Bell?
6th Hanne Bingle
7th Mirrelle Blackett
 
See Pictures and athletes comments here:
------------------------------------------------------------------
Slovenian International Competition
1. Heinz Ollesch- Germany 60
2. Katona Ervin- Serbia 59
3. Jan Bartl- Czech Republic 49
4.Gregor Peksa- Poland 45
5. Denis Udovič- Slovenia 40
6. Istvan Borzi- Hungary 36
7.Oliver Gaparič- Slovenia 33
7.Rolands Gulbis- Latvia 33
9. Mareks Leitis- Latvia 32
10.Guntars Kusin- Latvija 26
11. Igor Mitrovič  17
12. OSZI Ferenc- Slovak Republic 17
13. Christian Cerar- Italy 4
-----------------------------------------------------------------------------
World Cup: Riga Latvia
36 athletes on 6 teams of 6 athletes
USA Team
Mark Philippi, Steve Kirit, Brian Schoonveld, Don Pope, Karl Gillingham, Phil Pfister. substitute John Anderson
Canadian Team
Hugo Girard, Jessen Paulin, Steve Bougeoise, Ryan Green, Geoff Dolan, Brad Provik
European Team
Vasyl Virastyuk, Mariusz Pudzianowski, Eddy Elwood, Sjaak Ruska, Richard Gosling, Franz Muellner
Scandinavian Team
Svend Karlsen, Magnus Samuelsson, Tomi Lotta, Juha Räsänen, Magnus Magnusson, Rene Minkvits.
World Team
Iran - Fatemi Mahrab, Grenada - Mark Felix, Russia- Elbrus Nightulin, Serbia- Irwin Katona, New Zealand- Levi Vaoga, Czech Republic- Jiri Zaloudek
Baltic Team
Raimonds Bergmanis, Zydrunas Savickas, rest to be named at a later date.
------------------------------------------------------------------------

World Strongman Cup Results
1. Igor Pedan
2. Glenn Ross
3. Raivis Vidzis
4. Ralf Ber
5. Antanis Abrutis
6. Tarmo Mitt
7. Gregor Peksa
8. Michael Starov
9. Beerd Beekman
10. Richard Danis
11. Milan Jonanovic
12. Alan Block
13. Peter Karnoll
Full Results can be found at http://www.world-strongmancup.at
-------------------------------------------------------------------
Baltic's Strongest Man
1. Raimonds Bergmanis (Latvia) 78pts
2. Zydrunas Savickas (Lithuania) 69pts
3. Vilius Petrauskas (Lithuania) 69pts
4. Andrus Murumets (Estonia) 67pts
5. Saulius Brusokas (Lithuania) 59pts
6. Vidas Blekaitis (Lithuania) 55pts
7. Alvidas Brazdzius (Lithuania) 49pts
8. Guntis Hildebrants (Latvia) 42pts
9. Agris Kazelniks (Latvia) 40pts
10.Meelis Pungits (Estonia) 26pts
11.Gatis Kleins (Latvia) 20pts
12.Peters Ans (Estonia) 19pts
13.Imants Rozenlauks (Latvia) 17pts
14.Ivars Kazelniks (Latvia) 17pts
-----------------------------------------------------------------
Champions Trohpy
1. Mariusz Pudzianowski POL
2. Tomi Lotta FIN
3. Svend Karlsen NOR
4. Adam darazs HUN
5. Heinz Ollesch GER
6. Bernd Kerschbaumer AUT
7. Rene Minkwitz DEN
8-9 - the Turkish competitors
10. Jarno Hams HOL
Tomi Lotta set a new Finnish log lift record of 170kg.
-----------------------------------------------------------------------

Briatin's Strongest Man top 10
1 Rich Gosling
2. Ade Rollinson
3. Oli Thompson
4. Eddie Elwood
5. Stumpy
6. Mark Felix
7. Paul Portius
8. Rod Fullerton
9. Brian Turner
10. Spencer Hyland
The top 4 go to World's Strongest Man
----------------------------------------------------------------------
1. Darázs Ádám (HUN)
2. Katona Ervin (SCG)
3. Királyi Norbert (HUN)
4. Gabriel Ardelean (ROM)
 
Gabriel Ardelean also took another shot at a 187kg loglift record but just missed locking it out.
---------------------------------------------------------------------
Finland's Strongest Team final results.
 
JANNE VIRTANEN / TOMI LOTTA 30 points
HARRI SIMONEN / MIKA HILTUNEN 21,5
KAI PASANEN / KOLEHMAINEN JANI 15,5
JYRKI RANTANEN / LASSE-PEKKA MIKKONEN 13,5
J-P AITALA / MARKO OVASKAINEN 9,5
--------------------------------------------------------------------

Glenn Ross has won the 2nd round of the World Strongman Cup, Vidzis Raivis was 2nd, and Ralf Ber placed 3rd. See photos and event placings here: 
------------------------------------------------------------------------
Final placings of the Latvian Open
 
Raimonds Bergmanis, Latvia 52 points
Saulus Brusokas, Lithuania 51 points
Tomi Lotta, Finland 47,5 points
Guntis Hildebrants, Latvia 43 points
Agris Kazelniks, Latvia 41,5 points
Imants Rozenlauks, Latvia 27 points
Ivars Kazelniks, Latvia 25 points
Martins Polis, Latvia 17 points
Gatis Kleins, Latvia 14 points
Andris Leisavnieks, Latvia 9 points
---------------------------------------------------------------------------
Torbjörn Samuelsson has made a succseful return to strongman winning the 1st qualifier to Sweden's Strongest man. He had been out of strongman for a year and a half do to health problems. I'd like to say congratulations to Torbjörn on his sucsesful return.
---------------------------------------------------------------------------

Final placings of the Romanian Open
1. Gabriel Ardelean ROM
2. Ervin Katona SLO
3. Adam Darasz HUN
4. Janos David HUN
5. Ferenc Oszi SK
6. Igor Mitrovic BOSNIA
7. Tibor Laki SK
8. Ion Iurca ROM
---------------------------------------------------------------------------
England's Strongestman is set to go on Sunday. The competitors are:
Richard Gosling
Eddie Ellwood (defending champion)
Mick Gosling
Mark Felix
Bill Pittuck
Ade Rollinson
Darren Sadler
Tim Thacker
Olly Thompson
Stumpy Raynes
Adam Townsend
Spencer Hylands
Simon Flint
Mick Horwood (withdrawn do to injury, replaced by John Bowles)
Paul Carter
Alex Hunter
Steve McNeill
Paul Wood
Steven Brookes
Darren Forthrop
--------------------------------------------------------------------------------------------- 

Final placings for the Arnold Strongman Classic
1.Zydrunus Savikas
2.Svend Karlsen
3.Raimonds Bergmanis
4. Mark Philippi
5. Mariusz Pudzianowski
6. Vasil Virystuk
7. Brian Schoonveld
8. Anders Johansson
9. Steve Kirit
10. Istan Arvani
---------------------------------------------------------------------------

Michail Starov of the Ukraine has won the first leg of the World Strongman Cup held in Spain. Second was Rividiz Vidzis and thrid was Ralf Ber.
 
Get full event results and pictures at http://www.world-strongmancup.at/
 

Return the StrongmanMagazineOnline home page.